Codr, Milan
Obor působení : Člen Československého svazu spisovatelů, novinář, JUDr., plukovník, redaktor, spisovatel literatury faktu, práce o kosmonautice a vojenské technice, též překlady z ruštiny.
Pocházel z rodiny úředníka a komunistického politika Josefa Codra. Po absolvování právnické fakulty UK v Praze se věnoval novinářské práci. V letech 1951-1970 působil jako voják v hodnosti plukovníka v časopisech Čs. lidové armády. V roce 1956 se stal šéfredaktorem obdeníku Vítězná křídla, v roce 1957 šéfredaktorem Zápisníku. V armádě dosáhl hodnosti plukovníka. Jeho osoba patřila k nejvýraznějším komunistickým exponentům, kteří vzešli z regionu. Zabýval se především literaturou faktu, konkrétně kosmickými výzkumy. Od roku 1958 pravidelně komentoval kosmické lety v rozhlase i televizi. Od roku 1970 pracoval jako šéfredaktor časopisu Květy. Jako publicista v oboru literatury faktu se stal členem Českolovesnkého svazu spisovatelů.
Napsal knihy: Cesta ke hvězdám, Hvězdné povolání, Volání dávných světů, Vesmír dokořán, Vesmírné ostrovy aneb Chvála kosmonautiky, Společný let, Sto hvězdných kapitánů, Československo a vesmír. Od roku 1958 působil jako komentátor kosmických letů v Čs. televizia v Čs. rozhlase. Byl zakladatelem časopisu Interpres magazín, v němž byl předsedou správní rady. Jeho úspěchy souvisely bezprostředně s jeho prorežijními postoji, zejména v období normalizace. Svědčí o tom i množství obdržených státních vyznamenání: Za zásluhy o výstavbu armády, Za zásluhy o výstavbu, Za vynikající práci, Za službu vlasti. Dále pak vyznamenán medailemi ČSAV, ČVUT, sovětskou, polskou, bulharskou a československou medailí. V r. 1985 mu prezident republiky Gustáv Husák udělil Řád práce. Zbytek svého života strávil v Žirově na Pelhřimovsku.
Ověřeno v : Wimmer, Jaroslav: Táborské listy, 4, 26.1.1995, s.11.
Datum poslední aktualizace: 30. 3. 2021 9:38