Havelka, Roman
Pocházel z rodiny síťaře, jeho otec Roman se do Jemnice přistěhoval v šedesátých letech z Předína, matka Františka, roz. Raabová, pocházela z Bačkovic. Navštěvoval první a druhou třídu v Jemnice, další vzdělání získával na německé obecné a měšťanské škole v Jihlavě, kam se rodiče přestěhovali v r. 1885. Protože od mládí projevoval malířský talent, začal od r. 1892 Umělecko průmyslovou školu v Praze, kde studoval do r. 1895, u prof. E. K. Lišky, J. Stribrala, S. Suchardy a F. Jeneweina. V r. 1895 přestoupil na malířskou akdemii, kde studoval u J. Mařáka, A. Slavíčka a R. z Ottenfeldu. Po r. 1900 strávil tři roky ma stipendijních cestách v Itálii, Bosně a Hercegovině a Mnichově. V Sarajevu přispíval svými ilustracemi do časopisu Nada. V r. 1904 uspořádal v Bítově krajinářský kurz. Po Liebscherově smrti se podílel na ilustrování Sedláčkova díla Hrady a zámky (1914), pro pražský Obecní dům namaloval lunet Pohled na Prahu od Podbaby, v r. 1904 maloval dioramatický pohled na Prachatice pro propagační výstavu českých měst v Londýně. První světovou válku strrávil v armádě jako voják. V r. 1922 obdržel cenu ČAVU v Praze. Účastnil se plenéru malířů (Buchovice 1928, Horní Bečva, Sněžné 1930). Byl členem Jednoty umělců výtvarných, zakládajícím členem SVUM v Hodoníně (1907), v letech 1922 - 1940 jeho předsedou a paž až do své smrti čestným předsedou. Konec života prožil ve Znojmě.
Havelka patří k druhé skupině Mařákových žáků, kteří vedle jisté závislosti na svém učiteli usilovali i o aktuálnější projev. Ve své tvorbě vycházel z lyrického romantismu konce století, v pojetí barev byl ovlivněn impresionismem, pod jehož vlivem zintenzivnil světlo svých obrazů, postupně jeho obrazy nabývaly stále více secesní stylizace. Po první světové válce už pouze využíval řemeslné dokonalosti a jeho malířský rukopis se dále nevyvíjel. Byl malířem tichých lesních zákoutí, hry světel a stínů. Nejčastějším náměstem jeho obrazů bylo moravské Podyjí, krajina kolem hradu Bítova. Svými obrazy je zastoupen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, v Národní galerii v Praze, jihomoravském muzeu ve Znojmě a mnoha dalších.
Citace z: Kdo byl kdo na jihozápadní Moravě : Dačicko, Jemnicko, Slavonicko, Telčsko. Dačice: Městské muzeum a galerie, 2000. 175 s.
Informace o malíři najdete také v mnoha slovnících výtvarných umělců.
Informace na wikipedii
Datum poslední aktualizace: 11. 3. 2021 9:55